Jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy ?

piątek, 17 Lipiec 2015 -Paweł o 16:11 Brak komentarzy

IMG_4972-Edit

Model kołnierzyka ma dla nas istotne znaczenie. Wiedzmy, że im bardziej otwarty tym lepsze robi wrażenie. Niegdyś kołnierzyki były doczepiane. Miało to dwie zalety: po pierwsze – kołnierzyki z wzorem można było wymieniać na inne, zmieniając styl koszuli, po drugie – odczepiany kołnierzyk można było wyprać, nie „narażając” na ten zabieg samej koszuli.

Jak odpowiednio dobrać kołnierzyk?
Obwód kołnierzyka – najlepiej mierzyć pod „jabłkiem adama” odczytując miarę w miejscu gdzie zapina się guzik. Prawidłowo dobrany kołnierzyk będzie, jeśli możliwe jest swobodne wsunięcie między szyję jednego lub dwóch palców, w zależności od tego czy kołnierzyk w koszuli ma być luźniejszy, czy ciaśniejszy.

Miękkie czy twarde?
Możemy podzielić je na dwa rodzaje : miękkie i twarde. Te pierwsze są mniej formalne, mniej eleganckie. Występują w koszulach o sportowo – wypoczynkowym przeznaczeniu. W tych jakościowo lepszych koszulach są usztywniane fiszbinami, najczęściej z cienkiego, sztywnego plastiku. Jeżeli są wyjmowane świadczy to o wysokiej jakości wykonaniu i dbałości o szczegóły.

Kształt twarzy a kołnierzyk.
Bardzo ważne jest to, by dobrać do swojej twarzy odpowiedni rodzaj kołnierza.
Parametry są bardzo podobne do tych przy doborze okularów. Pionowe linie wydłużają twarz, poziome linie poszerzają. Wszystko sprowadza się do kształtu „wyłogów” czyli końcówek kołnierzyka, które są najbardziej eksponowaną jego częścią.
Przyjrzyjmy się temu bliżej.

z12700856O
Dla mężczyzny o twarzy szczupłej, pociągłej i wąskiej szyi wyłogi kołnierzyka powinny być krótsze i bardziej od siebie oddalone. Wszystkie typy cutaway, czyli nr  4, 5 i 6
Szeroki kołnierzyk jest polecany szczególnie dla tych o długiej szyi, optycznie ją skraca.
Najbardziej rozłożysty jest model „cutaway” (znaczy rozcięty), jego wyłogi  znajdują się w dużej odległości od siebie. Zwany jest również włoskim, a Włosi mówią o nim „francuski”,a w USA nazywa się je „Londoner”. Dobrze wygląda do koszul biznesowych, jednak bez fiszbiny (usztywnienia) do koszul mniej formalnych.
Szeroki kołnierz umożliwia lepsze trzymanie się krawata i jego ekspozycję.
Dla mężczyzn o szczupłych twarzach odpowiednie będą również kołnierzyki z podwyższoną stójką z dwoma guzikami  (nr 9) .
Dla mężczyzny o okrągłej i pulchnej twarzy i krótkiej szyi, wyłogi kołnierzyka powinny być do siebie bardziej zbliżone.
Dobrze wyglądają w koszuli z tradycyjnym wąskim kołnierzykiem (np. kent nr  1) z dłuższymi wyłogami (nr 1, 2, 3) albo małym kołnierzem z zaokrąglonymi wyłogami (nr 8).
Nie zawsze mamy czas na zastanawianie się nad rodzajem kołnierzyka, więc pytanie – jaki kołnierzyk jest dla każdego?
Najlepszym rozwiązaniem jest kołnierzyk typu Kent. Pasuje on do każdego kształtu twarzy i jest najbardziej uniwersalnym ze wszystkich modeli kołnierzyków męskich.

Kiedy zakładać?
Kołnierz prosty Kent – na każdą okazję – uroczystą kolację, do biura, na nieformalne spotkanie. Jest uniwersalny. Jeśli do koszuli z kołnierzykiem prostym zakładasz krawat, pamiętaj, że pasuje do niej pojedynczy węzeł prosty.
Włoski(Hai, Cut away) – typ kołnierzyka bardziej formalny. Jego krawędzie są szeroko rozstawione. Nadaje się na bardziej oficjalne okazje, jest bardzo elegancki. Pasuje do niego jedwabny krawat wiązany podwójnym węzłem Windsor
Łamany (wykładany) – pasuje do wyjątkowo oficjalnych fraków, surdutów i smokingów. Powinien mieć zakryte plisą guziki. Najlepiej pasuje do niego mucha lub plastron. Idealny na ślub.
Stójka – zakłada się go wyłącznie pod marynarkę ze stójką. Koszula ze stójką ma formalny charakter, pasuje na biznesowe spotkania, można ją nosić też do biura. Nie zakłada się do niej krawata ani muchy.
Button-down (soft roll collar) – kołnierz, którego końce są przypinane do koszuli za pomocą guzików. Uważa się go za mniej formalny, najlepiej prezentuje się w biurze. Nie powinno się go zakładać na oficjalne okazje, takie jak ślub.
Możemy o nim rozpisać się nieco więcej. Angielscy gracze polo mieli dość trzepoczących na wietrze kołnierzyków, które nie pozwalały im skoncentrować się na grze. Postanowili przypiąć końcówki kołnierzyków do koszuli za pomocą guziczków. Zainspirowało to amerykańską firmę Brooks Brothers, która od 1896 r. na stałe wprowadziła do swojej kolekcji koszule z guziczkami. Dziś koszule takie robią wszyscy producenci męskich ubrań. Dawniej element wyłącznie casualowych stylizacji – noszony do sportowej marynarki bez krawata. Od kilku sezonów  modnie jest nosić krawat do koszul z tego typu kołnierzykami.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Kołnierzyk powinien być na tyle duży, by przy wiązaniu krawatu nie podnosił się do góry,a wyłogi dotykały materiał przedniej części koszuli
wąski kołnierz nie pasuje do szerokich krawatów i grubo wiązanych
ten z zaokrąglonymi rogami (nr 8), zwany klubowym, kojarzony jest z Anglią, z bankowością i giełdą . W wersji: niebieska koszula plus biały kołnierzyk nazywa się „kołnierzykiem położnej”.

Zobacz kolekcję naszych koszul: http://www.denley.pl/pol_m_On_Koszule-meskie-269.html

IMG_8566-Edit

Dodaj komentarz

*
Opinie Denley
Copyright© 2012-2015 Denley.pl. All Rights Reserved.