Button down czyli potrzeba matką wynalazku!

piątek, 04 Wrzesień 2015 -Paweł o 14:55 Brak komentarzy

Untitled-2(17)

Aby zrozumieć fenomen koszul button down warto cofnąć się w czasie.

Przenieśmy się więc do roku 1986 kiedy to John. E. Brooks – potomek klanu Brooks Brothers, syn jednego z założycieli najstarszej firmy odzieżowej dla mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, wybrał się na wycieczkę do Anglii, gdzie został zaproszony na mecz polo.

life-features_01_2_temp-1362412191-5134c29f-620x348W tamtym czasie gracze musieli nosić tradycyjne koszule z kołnierzykiem, a dynamiczna jazda po boisku, na wielkich ogierach, powodowała, że trzepotały one na wietrze nadając „królewskiej grze”wizualny efekt rozproszenia. Amerykański młodzieniec dostrzegł wówczas „wynaleziony” specjalnie dla graczy nietypowy kołnierzyk, skutecznie normujący ich nieskazitelny, godny elitarnego sportu wygląd.

Otóż u każdego zawodnika, wyłogi kołnierzyka były przypięte do koszuli tak, aby ten nie powiewał na wietrze w trakcie dynamicznej gry.
Mocno zainspirowany i przedsiębiorczy John. E. Brooks wrócił do USA z pomysłem i projektem i wkrótce firma rozpoczęła masową produkcję legendarnych już koszul button down nazywanych u nich (i aktualnie tylko u nich) do dnia dzisiejszego „polo”.

 

Jak i z czym nosić koszulę button down?

 

Źródło: http://www.avestyles.com/wp-content/uploads/2010/04/david-beckham-white-shirt.jpg

Źródło: http://www.avestyles.com/wp-content/uploads/2010/04/david-beckham-white-shirt.jpg

Koszulę button down wyróżnia specjalny krój miękkiego kołnierzyka przypiętego guziczkami, a kwestia jak i z czym ją nosić nieprzerwanie wywołuje wiele wątpliwości.

Już samo to, że jej geneza wywodzi się ze stylu sportowego wskazuje na fakt, że koszula ta należy do grupy strojów nieformalnych, luźnych, w stylu casual. I rzeczywiście. Idealnie sprawdza się w połączeniu z jeansami, kolorowymi chinosami, a nawet z szortami.

 

 

 

Nie oznacza to jednak, że brakuje jej szyku. Wręcz przeciwnie! Wystarczy odnieść się do współczesnych stylizacji marki Brooks Brothers, twórcy i prekursora w propagowaniu button down, gdzie dostrzec można, iż koszule te, odpowiednio dobrane, sprawdzają się nawet w zestawieniu ze sportowym, średnio formalnym (semi formal) garniturem, o niższym stopniu elegancji.

Choć reguła mówi o tym by nie łączyć koszuli z kołnierzykiem zapinanym na guziki z krawatem to nie ma ona odniesienia w praktyce. Z krawatami w stylu swobodnym jak i z muszkami prezentuje się ona doskonale! Świetnie komponuje się także jako element stylizacji z casualową marynarką.

Dopuszczalna jest nawet w stylu business casual zatem zdecydowanie można zakładać ją do pracy w biurach, w których dress code dopuszcza pewną swobodę wyboru fasonów przy zachowaniu sporej dozy elegancji.

Moda rządzi się kanonami i czasem możliwość zastosowania w outficie jakiegoś elementu garderoby jest ograniczona. W przypadku koszul button down, spektrum ich wykorzystania jest naprawdę bardzo duże. Koszula z kołnierzykiem button down doskonale pasuje do swetrów v-neck, bardzo fajnie wygląda pod kardiganami, bluzami czy pod swetrami w stylu casual. Ta kultowa pozycja w świecie mody męskiej daje wiele możliwości komponowania atrakcyjnych stylizacji i powinna znaleźć się w garderobie każdego faceta.

 

Nasza propozycja jesiennego outfitu z wykorzystaniem koszuli button down!

kolaż(2)

 

Tipy i ciekawostki!

  • Jeśli chcesz połączyć koszulę button down z krawatem – pamiętaj, że tego rodzaju kołnierzyk może się odkształcać. Wybierz model o dłuższych wyłogach.
  • Koszula button down może optycznie powiększać głowę. Wybieraj modele, dzięki którym zachowasz dobre proporcje.
  • Gianni Angelli, wieloletni prezes Fiata i ikona mody – był jednym z najbardziej znanych zwolenników koszul button down. To on obalił mit, że odpinanie słynnych guziczków jest faux pas.
  • Jeżeli jesteś pewien swojego stylu – możesz pozwolić sobie na tę modową wariację.
  • Koszulę button down w wersji solo – można nosić rozpiętą po szyją.
  • Jednym z sympatyków koszul button down jest David Beckham.
  • Bogaty wybór koszul z guziczkami, w stonowanych i żywych kolorach lub o awangardowych wzorach znajdziesz w ofercie sklepu Denley.pl

 

Dodaj komentarz

*
Opinie Denley
Copyright© 2012-2015 Denley.pl. All Rights Reserved.